Başlık

 Türkiye enerjide de yabancı fonların radarında. Arasya Atıksu Şirketi, yabancı fonla 1.2 milyon tonluk atık çamurdan elektrik üretecek. Bunun için 100 milyon euroluk yatırımla 12 santral kuracak.

Türkiye enerjide yabancı fonların ilgi odağı oldu. Rüzgar ve güneşten sonra yabancı yatırımcılar atık çamurdan elektrik üretmine de soyundu. Sanayi tesislerinin atık sularının doğaya karışmaması için toprakla karıştırılması yöntemi sonrası oluşan çamur, yatırımcılar için elektrik üreten hammadde oldu. Arasya Atıksu Çözümleri Şirketi, her yıl Türkiye'de bertaraf edilmesi gereken 1.2 milyon tonluk atık çamurdan enerji üretmek için 100 milyon euroluk yatırımla 12 elektrik santrali kuracak. Yabancı bir fonun 100 milyon fon verdiği şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Güldamla, Denizli'den Malatya'ya kadar 12 ilde 4 megavatlık elektrik santrali kurmayı kararlaştırdıklarını söyledi. Güldamla, "Alman Huber firmasının atık çamurları bertaraf etme makinelerini Türkiye'ye getiriyoruz. Firma aynı zamanda çamuru yakarak enerji üretmek için de makine üretiyor. Burada yanan çamuru da çimento fabrikalarına hammadde olarak satıyoruz" dedi.

 

FABRİKA KURULABİLİR

 

Çamurun 4 bin 500 kilo kalori ısı değerine sahip olduğunu söyleyen Güldamla, bu alana daha çok yatırım yapılması gerektiğini ve bunun için çimento fabrikaları kadar enerji üreten şirketlerin de olması gerektiğini vurguladı. Türkiye'deki satış performansına göre Alman firmanın makineleri Türkiye'de üretmek için yatırım da yapabileceğini söyleyen Güldamla, "Biz çamuru yakarak elektrik üretiyoruz, yanmadan sonra oluşan külü de çimento fabrikaları alıyor. Böylece hem çevre hem de ekonomi kazanıyor" dedi.

Haberle İlgili Bültenler

Sabah Gazetesi: Yabancı fondan çamur santraline 100 milyon euro

2Saniye: Alman fondan çamur santraline 100 milyon euro

Enerji Enstitüsü: Arasya Atıksu Şirketi, Alman fonla 1.2 milyon tonluk atık çamurdan elektrik üretecek

Emlakta Son Dakika: Avrasya Atıksu, 1.2 milyon tonluk atık çamurdan elektrik üretecek

Emlak Lobisi: Yabancı fondan çamur santraline 100 milyon euro yatırım! 

Baret Dergisi: Elektrik olsun çamurdan olsun! 

Elektro Haber: Arasya Atık Çamurdan Elektrik Üretecek 

Emlaktüel: Arasya Atıksu’nun çamur santralleri için 

Serbest Elektrik: Arasya Atıksu Şirketi, Alman fonla 1.2 milyon tonluk atık çamurdan elektrik üretecek

Emlak Kulisi: Arasya Atıksu Türkiye'de 12 elektrik santrali kuracak!